wydminy.info Postep

Warto szukać wartości, które łączą społeczeństwo

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane, a to dlatego, że w jego skład wchodzą różni ludzie, którzy mniej lub bardziej się między sobą różnią. Z resztą wystarczy spojrzeć na naszą najbliższą rodzinę, abyśmy mogli się przekonać, jak wielkie czasami są to różnice, a co dopiero mówić o społeczeństwie, w którego skład wchodzą obce jednostki. Dlatego też, jeśli chcemy, żeby takie społeczeństwo dobrze funkcjonowało, jeśli chcemy żeby w razie potrzeby mówiło w miarę jednolitym głosem, to musimy poszukać takich wartości, które będą łączyły tych ludzi. Bez względu na to, ile mają lat, jakiej są płci i jakie mają wykształcenie.

Dobrze musimy się zastanowić

Zanim zaczniemy jednoczyć społeczeństwo wokół określonych wartości, które powinny być dla niego najważniejsze, to na początek powinniśmy się dokładnie zastanowić.

Chodzi o to, aby się tutaj nie pomylić, aby faktycznie wybrać te najbardziej istotne wartości, z którymi będzie mogła się utożsamiać większość społeczeństwa. Bo oczywiście nie mamy co się łudzić, że zbierzemy je całe, zawsze pojawią się jednostki, dla których dane wartości nie będą ważne i które będą je negowały. Nie mniej, trzeba szukać takich spoiw, które będą się odnosiły do znacznej większości społeczeństwa i które będą działały w chwilach, kiedy powinno być ono szczególnie zjednoczone. Musimy się nad tym wszystkim dobrze zastanowić, bo jeśli popełnimy błąd, może się okazać, że znacznie trudniej będzie nam podjąć kolejną próbę zjednoczenia tego społeczeństwa.

Co to może być?

Jeżeli zastanowimy się nad tym, wokół jakich wartości powinniśmy próbować złączyć społeczeństwo, to może się wówczas okazać, że bardzo ważna dla znacznej jego części jest rodzina.

To w niej się wychowujemy, to ona daje nam wsparcie w ciężkich chwilach, dlatego jest tak ważna dla większości ludzi. I to na niej, powinniśmy zacząć budowanie społeczeństwa, które będzie się opierało na wspólnych wartościach. Dodatkowo jeszcze możemy myśleć o takich wartościach jak dobro, ogólnie pojęta pomoc bliźniemu, ojczyzna czy miłość. Im więcej znajdziemy tych ogniw, które połączą nasze społeczeństwo, tym z pewnością będzie ono mocniejsze. Warto zobaczyć co możemy tutaj wybrać i zdecydować, jakie wartości staną się tą nicią łączącą wszystkie elementy wchodzące w skład społeczeństwa.

Czasami mogą się one między sobą dość mocno różnić, ale jednocześnie niektóre wartości są bardzo uniwersalne, a co więcej pożądane przez różne ze stron i to warto wykorzystać.