wydminy.info Postep

Społeczeństwo powinno wspierać starszych

Oczywiście wraz z upływającym wiekiem, zmieniają się nasze potrzeby. Z aktywnych ludzi, którzy mieli mnóstwo energii, stopniowo zamienimy się w takie osoby, które powoli wycofują się z życia publicznego, zaczynamy się otaczać przede wszystkim najbliższą rodziną, a większa aktywność niejednokrotnie wymaga od nas ogromnego wysiłku. Fakt, że im starsza jest dana osoba, tym większej pomocy niejednokrotnie wymaga, sprawia że niektóre społeczeństwa starają się zapomnieć o ludziach starszych, ignorować ich. Tak, jakby kończąc swoje życie zawodowe przestawali być potrzebni.

A to nie prawda. Ludzie starsi mogą naprawdę wiele wnieść do społeczeństwa, pod warunkiem, że w ogóle im na to pozwolimy.

Trzeba o nich dbać

Ludzie starsi mają w sobie życiową mądrość, sporo już przeszli, sporo widzieli, mają większy dystans do otaczającego ich świata, a to wszystko sprawia, że mogą nam naprawdę wiele powiedzieć o życiu i o tym, w jaki sposób powinniśmy próbować przez nie przejść, abyśmy byli z tego naprawdę zadowoleni. Dlatego też, niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby wspierać ludzi starszych, aby wciągać ich w to, co dzieje się w naszym życiu i w społeczeństwie.

To, że wycofali się oni z życia zawodowego, nie oznacza, że nie mają nam już nic do zaoferowania. Warto zachęcać ludzi starszych do spotkań z młodymi, podczas których będą się mogli z nimi dzielić swoją mądrością i życiowym doświadczeniem. W miarę możliwości, można ich również angażować w opiekę nad wnukami, jeśli nie tymi najmłodszymi to tymi trochę starszymi, które podstawowe czynności są w stanie wykonać sami.

Zaproponujemy ciekawe rozwiązania

To, że ktoś zalicza się już do osób starszych, nie oznacza, że chce on być wykluczony ze społeczeństwa.

To oznacza, że powinniśmy dla tych ludzi stworzyć ciekawą ofertę. Dać im możliwość rozwijania swoich pasji, poszerzania wiedzy na różnych wykładach, spotkań w swoim gronie i nie tylko. Warto zadbać o ciekawą ofertę kulturalną dla takich osób, jak i o to, aby mogły one ćwiczyć swoje ciało pod okiem doświadczonych instruktorów. Jeśli tylko wyjdziemy z ciekawą ofertą do ludzi starszych, to szybko się przekonamy, jak wiele mają nam oni do zaoferowania i co więcej, zobaczymy, że wcale nie chcą się oni zamykać w swoich domach.

Wręcz przeciwnie, oni chcą aktywnie uczestniczyć w tym, co dzieje się w społeczeństwie. Warto zobaczyć co mogą nam zaoferować ludzie starsi i co my możemy zaoferować im. Naprawdę obydwie strony mogą na tym zyskać, jeśli tylko będą dostatecznie na siebie otwarte.