wydminy.info Postep

Społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane

Wystarczy nawet pobieżnie przyjrzeć się ludziom, którzy żyją dookoła nas, a szybko się przekonamy, że jest to bardzo zróżnicowana grupa. Starsi i młodsi, ludzie o niskim i wysokim wynagrodzeniu, kobiety i mężczyźni, żyjący samotnie i w związkach. Pomiędzy tymi dwoma biegunami jest jeszcze wiele innych grup, a to tylko pokazuje, jak bardzo społeczeństwo jest zróżnicowane. Oczywiście z jednej strony to bardzo dobrze, bo wówczas jest ciekawiej, każdy może znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie i jednocześnie, każdy może się wykazać. Z drugiej jednak strony czasami takie zróżnicowanie może być problematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy coś temu społeczeństwu zaproponować.

To się ciągle zmienia

Wystarczy popatrzeć na statystyki i różnego rodzaju badania, aby szybko się przekonać, że układ różnych grup w społeczeństwie bardzo szybko się zmienia. Nie powinno nas to dziwić, jedni umierają, inni się rodzą, nowe pokolenia się szkolą, zakładają rodziny albo wybierają określoną ścieżkę zawodową. Dlatego też, jeśli chcemy coś zaproponować społeczeństwu i chcemy mieć pewność, że jego większa część nas poprze, to musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Chodzi o to, że musimy poznać jego strukturę, wiedzieć kogo jest więcej, a kogo jest mniej. Dodatkowo jeszcze musimy się zastanowić, czy skupiamy się na największej grupie, licząc, że ona przekona pozostałe, czy może jednak staramy się przygotować taką propozycję, która będzie miała szansę spodobać się wszystkim członkom takiego społeczeństwa.

Dokładnie wszystko przeanalizujmy

Czasami warto na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć się temu, jak wygląda społeczeństwo. Jacy ludzie w nim przeważają, w jakim są oni wieku, jakiej płci, jakie mają wykształcenie, gdzie pracują. Wbrew pozorom taka lektura może być bardzo ciekawa, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu chcemy to społeczeństwo zmobilizować i chcemy, żeby włączyło się w jakąś akcję. Im więcej będziemy mieli wówczas informacji, tym większa będzie szansa, że faktycznie uda nam się osiągnąć zamierzony cel. Poza tym, sama lektura tego typu rzeczy może być bardzo ciekawa, bo będzie w stanie powiedzieć, czy nasze społeczeństwo się starzeje czy nie, czy przeważa w nim inteligencja czy raczej ludzie, których można zaliczyć do grupy robotniczej. Im lepiej będziemy rozumieli skład naszego społeczeństwa, tym większa jest szansa, że zrozumiemy niektóre z jego zachowań, z którymi możemy się spotkać.

Społeczeństwo to zróżnicowana grupa ludzi, która żyje na określonym terenie i do której odnoszą się wszelkie decyzje, które tego terenu dotyczą.