wydminy.info Postep

Nie jesteśmy sami w wyborze zawodu

Kiedy dopiero wchodzimy w dorosły wiek, wymaga się od nas, abyśmy określili co chcemy robić w życiu, z jakim zawodem chcemy się identyfikować. Z jednej strony jest to potrzebne, aby wybrać odpowiednią szkołę i ogólnie dalszą ścieżkę edukacji, z drugiej konieczność podjęcia takiej decyzji może wprowadzać zamieszanie w młodych głowach, kiedy to jeszcze człowiek sam nie wie, co tak naprawdę chciałby robić. Tego typu sytuacje mogą powodować przerażenie, a więc żeby ich uniknąć warto skorzystać z pomocy osoby, która pomoże wybrać odpowiedni zawód. A przynajmniej pomoże w ułożeniu myśli, tak aby nie okazało się, że będziemy się tym wszystkim stresować bardziej, niż jest to konieczne.

Szczera rozmowa

Coraz częściej w szkołach działa doradca zawodowy. Czyli osoba, która poprzez szczerą rozmowę, a także proponowanie różnych testów, jest w stanie pomóc młodemu człowiekowi w odkryciu, co go tak naprawdę interesuje. Taki doradca zawodowy pomaga odkryć słabe i mocne strony osób, które zgłaszają się do niego po pomoc, a to z kolei oznacza, że łatwiej jest im wskazać, w których zawodach mogą się szybciej odnaleźć, gdzie mogą czerpać większą radość. Jeśli ktoś jest bardzo nieśmiały, to raczej powinien unikać zawodów, w których będzie musiał ciągle poznawać nowych ludzi i rozpoczynać interakcje z nimi.

Z kolei osoba, która jest w ciągłym ruchu, ciągle musi się coś u niej dziać, może nie nadawać się zbytnio do pracy, w której przez większość czasu będzie musiała spokojnie siedzieć przy biurku.

To nie jest przesądzone

Oczywiście nigdzie nie jest powiedziane, że jeśli doradca zawodowy stwierdzi, że dana osoba ma być sprzedawcą, to musi już nim zostać. Jeśli uważa, że jednak lepiej sprawdzi się w pracy informatyka, to może spróbować swoich sił w zawodzie. Jednak zadaniem doradcy zawodowego jest pomoc w odkryciu, jakie są mocne i słabe strony danej osoby, a także uspokojenie myśli i pomoc w zastanowieniu się, co tak naprawdę dana osoba chciałaby robić w życiu.

Czasami taka rozmowa wystarczy, aby móc określić swoją karierę zawodową i miejsce, w którym człowiek chciałby się znaleźć za 5 czy 10 lat. Warto przynajmniej raz udać się do doradcy zawodowego, aby móc skorzystać z rozmowy z profesjonalistą, który będzie mógł nam pomóc określić to, co najbardziej nas interesuje. Taka pomoc będzie szczególnie ważna w momencie, kiedy mamy wiele zainteresowań i trudno jest nam wybrać to, które mogłoby wyznaczyć nam drogę, którą chcemy podążać. No i doradca podpowie, jak powinna wyglądać nasza ścieżka edukacyjna, abyśmy mieli większe szanse na osiągnięcie tego, co sobie założyliśmy.