wydminy.info Postep

Jak rozumieć wyniki eksperymentu Milgrama?

tdu.com.pl

Stanley Milgram, przeprowadzając swój eksperyment badający posłuszeństwo wobec autorytetu, jak każdy naukowiec postawił pewne pytania badawcze. Najbardziej interesowało go to, jak wiele spośród badanych osób porazi swojego „ucznia” najsilniejszym wstrząsem elektrycznym. Według rokowań studentów, miał dokonać tego zaledwie 1% badanych.

Poproszeni o opinię w tej sprawie psychiatrzy zakładali zaś, że tylko jedna osoba na tysiąc będzie gotowa zaaplikować najsilniejszy wstrząs. Tymczasem wyniki eksperymentu przerosły wszelkie oczekiwania. Aż 65% ochotników, biorących udział w badaniu, poddało swojego „ucznia” najsilniejszemu wstrząsowi, oznaczonemu na aparaturze w dość sugestywny sposób jako „XXX”.

Taki wynik mógłby sugerować, że większość naszego społeczeństwa jest utajonymi psychopatami czy sadystami. Nie zapominajmy jednak, że wszyscy badani, po zakończeniu eksperymentu deklarowali, że było to jedno z najgorszych doświadczeń w ich życiu. Nie czerpali więc radości z zadawanego przez siebie cierpienia.

Z wyników eksperymentu można jasno odczytać olbrzymią presję, którą znaczna większość ludzi odczuwa wobec autorytetów. Na zachowania badanych nie miały wpływu różnice charakterologiczne (zbadane w testach osobowości), wyznawane na co dzień wartości, pragnienia i przeżycia – głównym motywem działania było zdanie autorytetu.