wydminy.info Postep

Czego potrzebujesz, by zutylizować auto?

Oddanie samochodu do utylizacji to jedyne dobre, legalne i korzystne finansowo wyjście, jeśli samochód nie nadaje się już do użytku lub jest po prostu tak stary, że nie znajdziemy nabywcy. Gdy przeznaczasz auto na recykling, za samochód dostaniesz wynagrodzenie. Równie ważne jak pieniądze są jednak dokumenty, które pozwolą Ci na bezproblemowe wyrejestrowanie samochodu.

Dokumentem, który umożliwia takie czynności prawne jest zaświadczenie o demontażu pojazdu. Jednak jakie warunki trzeba spełnić, by bezproblemowo przejść przez cała procedurę? Samo posiadanie pojazdu, który możesz zezłomować niestety nie wystarczy. Do tego potrzebne są jeszcze podstawowe dokumenty.

Przede wszystkim dowód rejestracyjny lub ewentualnie inny dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem auta. Do tego niezbędna jest karta pojazdu – jeśli takową posiadasz. Przyda się też dowód osobisty, który pozwoli na potwierdzenie Twojej tożsamości.

A co zrobić w przypadku, gdy auto ma być zezłomowane, ale nie jesteś jego jedynym właścicielem? Nie możesz oczywiście zadecydować za siebie i za pozostałych właścicieli. Dlatego firma odbierająca samochód będzie potrzebowała jeszcze upoważnienia do kasacji. Jak powinno brzmieć takie upoważnienie? Gotowe druki znajdziesz na stronach niektórych firm zajmujących się utylizacją pojazdów.

Z kolei w przypadku, gdy samochód jest firmowy, konieczne są wszelkie związane z tym dokumenty, a więc przede wszystkim wpis do ewidencji gospodarczej lub KRS.